Podstawowa opieka nad kobietami

Podstawowa opieka nad kobietami to książka, do której zwracam się pośród pracowitego dnia w biurze, aby znaleźć pomocne odpowiedzi na pytania kliniczne. Książka ta doskonale spełnia swój cel: być zwięzłą, praktyczną informacją dla klinicystów zajmujących się podstawową opieką nad kobietami. Redaktorzy, którzy są doświadczonymi lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, oraz redaktorzy współpracujący, którzy są wybitnymi ginekologami położniczymi, mają solidne zrozumienie tego, co lekarze podstawowej opieki medycznej muszą znać, aby zapewnić kompleksową opiekę dla kobiet. Ich 83 autorów, głównie z Brigham i Women s Hospital oraz Massachusetts General Hospital w Bostonie, koncentruje się na ważnych zagadnieniach klinicznych.
Książka jest podzielona na cztery części. Część obejmuje powszechne choroby organizowane przez systemy, które prezentują się inaczej u kobiet i mężczyzn, częściej występują u kobiet lub reagują inaczej na leczenie u kobiet. Te rozdziały przedstawiają to, co jest znane i nie są znane na temat tych różnic i wskazują, kiedy to może mieć znaczenie. Na przykład lekarze podstawowej opieki medycznej często dzielą się z lekarzami położnikami zajmującymi się pacjentkami w ciąży. Rozdział na temat hiperlipidemii przypomina lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, że poziom cholesterolu i trójglicerydów wzrasta w czasie ciąży i może pozostać na wysokim poziomie przez rok po porodzie, a autor mądrze sugeruje, że pomiar lipidów kobiecych powinien być opóźniony o co najmniej sześć miesięcy po porodzie.
Część 2 obejmuje ginekologię ambulatoryjną, problemy położnicze, które wchodzą w zakres podstawowej opieki i onkologii. Ta część porusza ważne pytanie, kiedy skierować pacjentów do specjalistów i oferuje pomocne wskazówki dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Kilka doskonałych rozdziałów, takich jak ten na miednicy, współpracuje z internistą i ginekologiem. Inne rozdziały poświęcone problemom rozwiązywanym zarówno przez internistów ogólnych, jak i ginekologów, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, mogłyby zostać wzmocnione dzięki takiej współpracy. Sekcja położnicza jest szczególnie silna. Rozdziały, które dostarczają użytecznych odpowiedzi na pytania pacjentów, obejmują te dotyczące poradnictwa przedporodowego i stosowania leków podczas ciąży i laktacji. Rozdziały dotyczące problemów medycznych w czasie ciąży oferują bardzo zwięzłe, pomocne informacje na temat właściwego postępowania w przypadku powszechnych problemów medycznych.
Część trzecia, poświęcona psychologii i medycynie behawioralnej, zawiera wspaniały rozdział dotyczący przemocy w rodzinie, z jasnymi, praktycznymi sugestiami dotyczącymi diagnozy i zarządzania. Ta niezwykle ważna kwestia jest często pomijana w standardowych metodach leczenia zdrowia kobiet.
Ostatnia część dotyczy badań przesiewowych w kierunku raka i innych zagadnień związanych z profilaktyką. Rozdział dotyczący badań przesiewowych w kierunku raka piersi stanowi wyważoną dyskusję na temat dowodów za i przeciw badaniom przesiewowym kobiet w wieku 40 lat i przedstawia rozsądne ogólne zalecenia.
Rozdziały w tej przyjaznej dla użytkownika książce mają spójny format – są wyraźnie podzielone na sekcje dotyczące epidemiologii, oceny, zarządzania, ciąży i omawianej choroby oraz sekcji podsumowujących. Odsyłacze do innych rozdziałów ułatwiają czytelnikowi znalezienie odpowiednich informacji i wyeliminowanie powtórzeń. Istnieje wiele przydatnych tabel, przedstawiających informacje na temat diagnostyki różnicowej, oceny i leczenia Tabele mogą być wartościowymi pomocami dydaktycznymi dla lekarzy nadzorujących mieszkańców w medycynie i położnictwie oraz ginekologii. 10 kolorowych tablic jest ilustracyjnych i pomocnych, ale zdjęcia czarno-białe są ciemne i czasami trudne do zinterpretowania. Referencje są selektywne i aktualne.
Polecam tę książkę wszystkim klinicystom, którzy zapewniają podstawową opiekę kobietom, w tym internistom, położnym-ginekologom, lekarzom rodzinom, mieszkańcom, współtowarzyszom i pielęgniarkom. Ta książka przechodzi test zdecydowanie potrzebny . Zależało mi na tym.
Jane S. Sillman, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[przypisy: pogotowie okulistyczne olsztyn, przychodnia judyta skierniewice, calcifos ]

Tags: , ,

No Responses to “Podstawowa opieka nad kobietami”

 1. Cujo says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu badanie laryngologiczne[...]

 2. Bugger says:

  poza błonnikiem należy przyjmowac antyoksydanty

 3. Toe says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: najlepszy spalacz tłuszczu[...]

 4. Marcin says:

  Piszta co chceta

Powiązane tematy z artykułem: calcifos pogotowie okulistyczne olsztyn przychodnia judyta skierniewice