Zarządzanie niepewnością – wykorzystanie mocy planowania scenariuszy cd

Celem nie jest opracowanie właściwego scenariusza, ale opisanie szeregu opowieści ilustrujących, jak może rozwinąć się przyszłość. Główną zaletą tego podejścia jest jego elastyczność w dostosowywaniu opisów wyników do okoliczności każdego pacjenta; ale konstrukcja scenariusza zależy od punktu widzenia klinicysty. Chociaż istnieją pewne dowody na to, że zmienność wśród scenariuszy generowanych przez lekarza jest niewielka5, nie jest jasne, jak ważna jest różnica dla pacjentów. Lekarze mogą intuicyjnie odkrywać scenariusze, a niektórzy twierdzą, że już to robią. Ta dostrzeżona łatwość i entuzjazm są błogosławieństwem i przekleństwem. Jak zauważył Wack, 3,4 planowanie scenariuszy i prognozowanie są tak różne, jak judo i boks; informowanie pacjentów, że istnieje 25% szans na najlepszy wynik, to nie planowanie scenariuszy. Jeśli chodzi o wdrażanie nowych strategii dostarczania opieki zdrowotnej, użytkownicy muszą docenić wyzwanie związane z rozwijaniem umiejętności wymaganych do ich prawidłowego wdrożenia.
Chirurg wrócił porozmawiać z ojcem Andrzejem i jego rodziną. Nadal czujny i zaangażowany słuchał uważnie, opisując najlepsze, najgorsze i najbardziej prawdopodobne scenariusze swojego obecnego planu opieki. W najlepszym razie wyjdzie ze szpitala, ale biorąc pod uwagę, w jaki sposób nowotwory zaburzyły jego oddychanie, potrzebowałby znacznej opieki pielęgniarskiej; już nigdy nie pojedzie. Najgorszy przypadek zawierał konstelację niepowodzeń i procedur; pozostanie intubowany i umrze. Chirurg dokładnie wyjaśnił, w jaki sposób rurka oddechowa utrudnia rozmowę z rodziną lub pożegnanie. Następnie opisała to, co najprawdopodobniej: poprawiłby się nieco, ale ostatecznie miał trudności z oddychaniem i umarłby w ciągu kilku dni. Opisała również najlepsze, najgorsze i najbardziej prawdopodobne scenariusze dla planu zorientowanego na komfort. Uznając, jak ważne było dla niego współdziałanie z ludźmi – komunikacja z innymi była dziełem jego życia – Ojciec Andrew poprosił o ekstubację. Zmarł później tego samego dnia, otoczony rodziną.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne pod adresem.
Nazwisko pacjenta zostało zmienione, aby chronić jego prywatność.
Author Affiliations
Z Wydziału Chirurgii Uniwersytetu Wisconsin w Madison.

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
1. Schwartz P. Sztuka długiego widoku: planowanie przyszłości w niepewnym świecie. New York: Doubleday-Currency, 1991.

2. Russ AJ, Kaufman SR. Rodzinne postrzeganie rokowania, cisza i nagłość śmierci. Cult Med Psychiatry 2005; 29: 103-123
Crossref Web of Science Medline
3. Wack P. Uncharted wody przed. Harvard Business Review, wrzesień 1985 (https://hbr.org/1985/09/scenarios-uncharted-waters-ahead).

4. Wack P. Strzelanie progami. Harvard Business Review, listopad 1985 (https://hbr.org/1985/11/scenarios-shooting-the-rapids).

5. Levin TT. Omówienie prognozy raka. Onkologia (Williston Park) 2015; 29: 142-144
Web of Science Medline
Zamknij odniesienia
Artykuły cytowane (11)