Ukierunkowanie na niewygodne ceny leków na receptę – ustawa antydopasowa Maryland cd

Chociaż prawo federalne może zajmować się tą kwestią w sposób jednolity w całych Stanach Zjednoczonych, prawem każdego państwa jest działanie na rzecz ochrony zdrowia obywateli, jeżeli prawo federalne tego nie uczyni. Tak było w późnych latach siedemdziesiątych, kiedy substytucja leków generycznych na leki markowe była nielegalna w większości kraju, dopóki Kentucky nie wydał kontrowersyjnej ustawy dotyczącej leków nieopatentowanych. W ciągu 8 lat podobne ustawy zostały uchwalone w każdym państwie amerykańskim, a ostatecznie generyczna substytucja narkotyków stała się prawem kraju. Jednak nawet w ramach jednego aktu, prawo stanu Maryland powinno odstraszać od patentów wzrost cen farmaceutycznych w całym kraju. Coraz większa część wydatków na leki pochodzi z astronomicznych kosztów nowych leków specjalistycznych , które są poza zakresem prawa Maryland. Ponieważ jednak zatwierdza jedynie działania dotyczące leków niechronionych patentem, bez wyłączności na wyłączność w zakresie marketingu federalnego, nie wpłynie to na producentów, którzy mogliby twierdzić, że potrzebują wysokich cen, aby odzyskać koszty innowacji. Być może jednak przyczyni się to do przywrócenia zaufania społeczeństwa do polityki Stanów Zjednoczonych w zakresie równoważenia innowacji i dostępu, potwierdzając, że starsze leki o sprawdzonej wartości powinny być dostępne i podlegać konkurencji, aby były one cenione jako towary, którymi się stały.
Jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, jakie będą lokalne i krajowe skutki prawa stanu Maryland. Ale ten wysiłek jest częścią rosnącego ruchu między państwami, aby zająć się nieuniknionym wzrostem cen leków na receptę. Inne wysiłki obejmują niedawne dochodzenie Luizjany, w którym powołują się na prawo patentowe USA i prawo autorskie, w celu zapewnienia dostępności leków na zapalenie wątroby, niedawnego przejścia ustawy Nevada o cenach insuliny i innych przepisów dotyczących przejrzystości cen leków zaproponowanych w 16 stanach i Puerto Rico5. Prawo Maryland jest przytłaczające wsparcie ze strony swoich ustawodawców i obywateli – i jest ważną demonstracją roli rządów krajowych w zapewnianiu dostępności podstawowych leków.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne pod adresem.
Ten artykuł został opublikowany 7 czerwca 2017 r. O godzinie.
Author Affiliations
Z Departamentów Medycyny i Historii Medycyny, Johns Hopkins University School of Medicine (JAG) oraz Departamentu Polityki i Zarządzania Zdrowiem, Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health (WVP), Baltimore.

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
1. Nagłe skoki cen leków nieopatentowanych na receptę: monopolistyczny model biznesowy, który szkodzi pacjentom, podatnikom i amerykańskiemu systemowi opieki zdrowotnej. Waszyngton, DC: Senacki Specjalny Komitet ds. Starzenia się, Senat Stanów Zjednoczonych, grudzień 2016.

2. Korobkin R. Tradycyjna i behawioralna analiza prawno-ekonomiczna Williamsa v. Walker-Thomas Furniture Company. Univ Hawai i Law Rev 2004; 26 (441): 441-68.

3. Berndt ER, Mortimer R, Bhattacharjya A, Parece A, Tuttle E. Dopuszczone leki generyczne, konkurencja cenowa i dobro konsumentów. Health Aff (Millwood) 2007; 26: 790-799
Crossref Web of Science Medline
4 Alpern JD, Stauffer WM, Kesselheim AS. Wysokie koszty leków generycznych – konsekwencje dla pacjentów i decydentów. N Engl J Med 2014; 371: 1859-1862
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
5. Tribble SJ. Luizjana proponuje stuknięcie stuletniego prawa patentowego, by obniżyć ceny leków na WZW C. Washington Post. 2 maja 2017 r.

Zamknij odniesienia
Powołując się na artykuły (6)
Zamknij Cytowanie artykułów
Komentarze (7)