Cena przekroczenia granicy dla leków cd

Wniosek wymaga, aby w ciągu 18 miesięcy od jego wdrożenia rządowy urząd ds. Rozliczeń dokonał oceny bezpieczeństwa leku, oszczędności konsumenta i wydatków regulacyjnych związanych z procesem przywozu. Rachunek poszerzyłby się o import z innych krajów OECD po 2 latach, aby pomóc chronić kanadyjskie dostawy narkotyków dla Kanadyjczyków. Chociaż proponowane prawo zapewnia wyraźne gwarancje dotyczące importu leków, należy wziąć pod uwagę inne przeszkody. Producenci posiadający patenty na markowe leki mogą ograniczyć dostawy leków do kanadyjskich aptek sprzedających narkotyki Amerykanom. (Ustawa Sandersa sprawia, że ta praktyka jest nielegalna, ale niejasne jest, jak taką regułę można egzekwować.) Ta możliwość stanowi ważną barierę dla markowych leków, ale nie miałaby zastosowania do leków generycznych produkowanych przez wielu producentów.
Ceny leków generycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z cenami w USA, które wzrosły ostatnio o 1000% lub więcej. Jeden raport wykazał, że ceny amerykańskie co najmniej 50 starszych leków generycznych wzrosły o 400% lub więcej w latach 2012 i 2015.5 Ceny wzrosły o 3516% w przypadku siarczanu albuterolu, 1649% w przypadku enalaprylu i 1309% w przypadku fluoksetyny.5 W przypadku niektórych leków generycznych, dla których ceny w USA wzrosły ostatnio o 1000% lub więcej, Kanadyjczycy płacą ułamek tego, co robią Amerykanie (patrz tabela).
Importowanie leków z Kanady i innych krajów może pomóc w pokryciu kosztów podstawowych leków – szczególnie leków generycznych – poprzez umożliwienie konkurencji, gdy jej obecnie brakuje. Przedstawiono szereg propozycji dotyczących cen leków w Stanach Zjednoczonych, ale wiele z nich pociąga za sobą zasadnicze zmiany na rynku lub długoterminowe horyzonty czasowe. Wysokie koszty leków na schorzenia przewlekłe (np. Inhalatory na astmę, leki przeciwnadciśnieniowe i przeciwdepresyjne) i leki ratujące życie (np. Wstrzykiwacze autoindusterii epinefryny, insulina) obecnie uniemożliwiają kupowanie ich przez miliony Amerykanów, co powoduje niepokojące konsekwencje kliniczne. Zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, na które naraża wielu Amerykanów, którzy nie mogą sobie pozwolić na leki, wymagają rozważenia alternatywnych strategii zapewnienia tańszych leków. Importowanie bezpiecznych i skutecznych leków z krajów o bardziej przyjaznych dla pacjentów cenach leków, w tym naszych sąsiadów na północy, stanowi jedno potencjalne rozwiązanie.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne pod adresem.
Author Affiliations
Z Programu Regulacji, Terapii i Prawa (PORTAL), Zakładu Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki, Departamentu Medycyny, Brigham i Szpitala dla Kobiet oraz Harvard Medical School w Bostonie (MF, JA, ASK); oraz program szkolenia klinicystyczno-naukowego Uniwersytetu w Toronto, Toronto (MF).

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
1. Kesselheim AS, Avorn J, Sarpatwari A. Wysokie koszty leków na receptę w Stanach Zjednoczonych: początki i perspektywy reform. JAMA 2016; 316: 858-871
Crossref Web of Science Medline
2. Sanders B. Ustawa o niedochodowym i bezpiecznym przepisywaniu leków (https://www.sanders.senate.gov/download/drug-importation-bill-summary-and-background.inline=file).

3 Califf RM, Hamburg MB, McClellan MB, Von Eschenbach A. List otwarty do Kongresu. 16 marca 2017 r. (Http://www.safemedicines.org/2017/03/former-fda-commissioners-warn-about-drug-importation.html).

4. Health Canada. Program inspekcji – coroczny raport podsumowujący inspekcję 2014-2015 (https://www.canada.ca/en/health-canada/services/drugs-health-products/reports-publications/compliance-enforcement/inspectorate-program-annual-inspection -summary-report-2014-2015.html).

5. Vega AD, Meola PP, Barcelo RJ Jr, Ruiz HM, Oh SA, Oh T. Komentarz do aktualnych trendów wzrostu kosztów leków i zwrotu poniżej kosztów. Manag Care 2016; 25: 41-49
Medline
Zamknij odniesienia
Powołanie się na artykuł (1)